METZ - Up On Gravity Hill
Jedna z desek roku 2024, ke které se od jejího vydání pravidelně vracím. Trojlístek dospělých punkáčů z Toronta do svého posledního alba nalámal přístupné noiserockové hitovky plné romantiky i grungového surealismu.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Tohle vlastně není nic jiného než upocený, lehce uřvaný rock’n’roll zahraný s mladickým elánem a příklonem k hardcore scéně. Chytlavá kytarovka s trendy „ksichtem“ má ve svém středobodu dostatečně šíleného zpěváka v osobě Jason Aalon Butlera, který jako jediný ze současné sestavy působí v LETLIVE již od jejího založení v roce 2002. Sám musel na onu chvíli, kdy jeho kapela výrazněji prorazí, čekat dlouhých devět let. Situace se pro skupinu změnila hlavně po tom, co je v roce 2008 viděl na koncertě Oliver Sykes z BRING ME THE HORIZON. Jejich album „Fake History“ opětovně vydala stáj Epitaph Records a věci se daly do pohybu. Společná turné s předními partami, okupujícími hranici melodického hardcoreu a rock’n’rollu, tuto smečku oprávněně katapultovala do záře reflektorů.
„The Blackest Beautiful“ je jen potvrzení jejich současné pozice. Stále mladá a současně již dost protřelá banda muzikantů dokáže stavět skladby, kterým fouká do plachet silný svěží vít, pohánějící mnohé kusy s téměř hardcoreovým zápalem, ale současně se nezdráhá rozvolnit hutné, zběsilé momenty melodickým vokálem, jenž má notně pocukrovaný chuťový ocas. Tyto dva fragmenty se u LETLIVE mezi sebou nijak vzájemně neperou, ale naprosto přirozeně se proplétají a tvoří tak pestrou paletu barev, jimiž aktuální skladby doslova hýří.
Novinka „The Blackest Beautiful“ jde ještě o něco víc naproti posluchači, než její předchůdce „Fake History“, a obsahuje nejen více motivů, které se „zaryjí“ již napoprvé, ale i pestřejší množství stylů, jež do sebe LETLIVE do sebe za poslední dobu absorbovali. Z mého pohledu natočili album široce rozkročené mezi hardcorem a mainstreamovým rockem a na rozdíl od většiny podobných mě až na dvě, tři výjimky baví vše i po mnoha měsících od vydání.
7 / 10
Dobré, ale Fake History bolo lepšie (a album má fakt otrasný zvuk)
Jedna z desek roku 2024, ke které se od jejího vydání pravidelně vracím. Trojlístek dospělých punkáčů z Toronta do svého posledního alba nalámal přístupné noiserockové hitovky plné romantiky i grungového surealismu.
To dojení vyschlého writer’s roomu je do nebe volající. Nových nápadů je pomálu, zato jsou rozmazané na dvojnásobek. Nekonečné plebiscity jsou ubíjející, nové hry vizuálně průměrné a když se to rozjede, přijde očekávatelný cliffhanger. Opouštím hru!
Tahle americká parta zní úplně jako revival starých JUDAS PRIEST, i ten vokál jako by patřil samotnému Halfordovi. Je to taková zasmrádlá mršina, ale překvapivě mě celkem bavilo si to poslechnout. Jestli do toho půjdu podruhé ale fakt nevím, spíše ne.
4 disky. 58 skladieb. 75-stranový booklet. Len CD a LP, žiaden streaming. Steven Wilson sa vybral zboriť mýtus, že 80’s boli umeleckou pustinou: Od THE CURE a JOY DIVISION po zabudnuté britské spolky, funguje to na ploche vyše 5 hodín. Povinné počúvanie!
Dobre to robí táto švédska superskupina. Melodický death metal vo veľmi prístupnej, niekto by zbytočne hanlivo povedal kolovrátkovej, forme. Na druhom albume v ešte zrelšej a lepšej podobe. Teším sa na ich tohtoročné koncerty!
Daniel Cavanagh asi chtěl stvořit Anathemovské album, ale utopil se v klišé. Příjemně to odsýpá a zvuk i provedení se dají těžko kritizovat, ale je to tak nepůvodní a otřepané, že to úplně kazí emoce, které by jinak určitě fungovaly. Sem se vracet nebudu.
Rumunský doom metal s hlasem tak hlubokým, že i basa je proti němu mandolína. O to výraznější je, když mu do duetu hraje flétna. Jde ovšem o kvalitní nahrávku, kapelník svého času bubnoval u SHAPE OF DESPAIR a lecčemu se tam přiučil.